Už jste někdy snili o objevování mořského světa? Freediving je přirozený a zároveň klidný způsob, jak prozkoumat hlubiny oceánů s minimálním negativním dopadem na jejich ekosystém. Je to také cesta, jak se osvobodit od všedních starostí a nechat se dotknout krásou a tichem oceánu.

V SILENT TOUCH – apnea4all nabízíme kurzy a další služby v oblasti freedivingu v průběhu celého roku. V naší nabídce můžete najít kurzy pro úplné začátečníky i pro ostřílené freedivery. Většina kurzů a tréninkových akcí probíhá v ČR.
Na bazénové kurzy pro začátečníky a tréninkové stage můžete za námi přijet do Chrudimi. Kurzy Level I a Level II na otevřené vodě děláme na lomu Leštinka u Skutče. Za kurzy Level II a Level III také vyjíždíme k moři. Tyto kurzy většinou provádíme v Egyptě, Chorvatsku nebo na Kypru.

V Silent Touch – apnea4all si můžete vybrat ze dvou výukových systémů. Apnea Academy, nejstarší vzdělávací systém freedivingu na světě, který založil světový rekordman Umbetro Pelizzari a dodnes osobně každé dva roky vybírá a školí nové instruktory. Druhým systémem, který nabízíme je Molchanovs, kterou založila světová rekordmanka a fenomén dnešního freedivingu Natalia Molchanova. I ona své instruktory školila osobně a dále v tom pokračuje její syn, což dává oběma těmto systémům určitou záruku kvality vzdělávání. V České republice jsou nabízeny  kurzy Apnea Academy, od bazénového kurzu Pool Apnea Discovery přes kurzy Level I, Level II až Level III. Kurzy systému Molchanovs nabízíme pro individuální výuku. 

Co je to freediving?

Freediving jako sport je starý, jako lidstvo samo. Za prvních 9 měsíců svého života, lidé existují ve vodním prostředí, které má velmi podobné složení jako mořská voda. Pokud dítě je ponořeno pod vodou, dokáže instinktivně zadržet dech až na několik sekund, ale tuto schopnost zdánlivě ztrácíme jen co začneme chodit. Probuzení těchto reflexů je jedním z nejdůležitějších prvků výuky freedivingu, a dává lidem lepší předpoklady k bezpečnému a snadnějšímu potápění na nádech do hloubek i v bazénu.Slovo apnoe pochází z řeckého slova apnoa a doslova znamená „bez dechu“. Původ tohoto slova nemá souvislost s vodou, ale v moderní sportovní terminologii se „Apnea“ stala synonymem pro freediving, tedy potápění na jeden nádech, aniž by se používalo přístroje, který by umožnil dýchat pod vodou.

Více o historii freedivingu si můžete přečíst v našem článku „Freediving jako sport a jeho historie„.

Jak začít s freedivingem?

Většina z Vás ten pocit již někdy v životě zažila. Nasadit si na obličej potápěčskou masku, do úst vložit šnorchl a jen tak se z hladiny kochat podvodní flórou nebo faunou. Ani nevíte, jak blízko jste byli tomu, stát se freediverem. Pokud jste se navíc nadechli a zanořili se pod vodní hladinu, pak už jste vlastně freediving vyzkoušeli. Málokdo si totiž uvědomuje, že potápění na nádech je jedním z nejrozšířenějších vodních rekreačních sportů na světě.

Pro většinu lidí je ale tento zážitek spojen se zjištěním, že jsou omezení časem a hlavně hloubkou, do které se mohou vydat, aniž by museli snášet nepříjemnou bolest v uších. Stejně jako v každém jiném sportu, i freediving se totiž musíte nejdříve naučit, přičemž správné dýchání a vyrovnávání tlaku ve středouší je základem této nádherné disciplíny.
Více o tom jak začít si můžete přečíst v našem článku „Jak začít s freedivingem?„.

Nejnovější články z blogu

PF 2023

Přejeme vám všem krásné prožitá vánočních svátku a vše nejlepší do nového roku. Jdeme do 13 roku, kdy se vám […]

Čti dál

Zimní freediving

Nemám na mysli to, že se seberete a letíte v zimě za teplem. Mým cílem je napsat pár slov co se týká zimního […]

Čti dál

Poletíme kurzovat do Egypta

Dlouho slibovaná akce je tady. Týdenní kurz Level II/III v Egyptě. Poslední dva roky jsme nikde nebyli bo kovid, […]

Čti dál