Cestovní pojištění a freediving

Minulý týden se na facebooku objevila výzva k finanční pomoci pro holandského freedivera Pima Vermuelena. Pim žije trvale v Dahabu, je to uznávaný rozhodčí AIDA a instruktor.

Pim měl 31. 1. 2019 v Berlíně na letišti srdeční příhodu. Byl odvezen do nemocnice DRK Klinik v Berlíně Westendu, kde zjistili, že má špatnou srdeční chlopeň. Pim je stále v nemocnici a čeká na zotavení. Nicméně zmiňovaná sbírka na platformě www.gofundme.com je celkem úspěšná, a je možné že vše skončí nakonec dobře.

Pim Vermuelen

O co tedy jde?

V nemocnici mu bylo sděleno, že se musí podrobit operaci. Pim se pokoušel o úhradu nákladů na operaci žádat svojí pojišťovnu, ale bohužel jeho pojištění kryje pouze náklady do výše 5000 EUR. Přitom náklady na operaci a následnou rehabilitaci byly nemocnicí vyčísleny na cca 40000 EUR. Podařilo se mu dát dohromady prostředky v hodnotě cca 10000 EUR a pro zbytek jeho přátelé zřídili 7. 2. 2019 sbírku na www.gofundme.com . K dnešnímu ránu (11.2. 2019) se podařilo vybrat 13500 EUR.
Situace je to samozřejmě nepříjemná a taky si uvědomuji, že dost lidí může argumentovat, že si za to Pim může sám, když nemá kvalitní pojištění. Je to samozřejmě pravda, ale víme i my jak by postupovala naše pojišťovna pokud by jsme byli ve stejné situaci?
Nicméně tento článek není o tom, že máte podpořit sbírku, ale být stručným zamyšlením nad tím jak se vlastně na freediving dovolenou pojistit.

Já jsem se nad tím sám zamyslel a uvědomil jsem si pár ne příjemně překvapivých faktů. Když jsem jezdil do zahraničí potápět velmi často, i třeba 10x ročně, nebo v zahraničí dokonce trávil většinu času tak jsem si pořizoval pojištění pro potápěče DAN. Nyní, když jezdím tak 2x do roka tak se pojišťuji běžným cestovním pojištěním s připojištěním rizikových sportů včetně freedivingu od Generali. U Generali je totiž krytí léčebných výloh 100 000 000 kč tedy asi 3,8 milónu EUR. Ale pozor, v případě, že se vám stane úraz spojený s freedivingem během závodů, přípravy na ně apod., tak krytí nebude poskytnuto. Takže pro rekreaci ano, ale pro závodní freediving je toto pojištění nedostatečné.
DAN zase v případě pojištění řady Silver a Gold uhradí veškeré náklady spojené s potápěčskou nehodou. Ale náklady na hospitalizaci a léčebné výlohy, které nejsou spojené s potápěním pokryje pouze částkou 20000 respektive 15000 EUR.
Více Adam Macura z české pobočky DAN: „Ahoj Radku, díky za dotaz. Případ Pima je dost nepříjemný a vzhledem k chování pojišťovny o to víc smutný. V případě DANu by to vypadalo přibližně následovně: Každý případ je posuzován individuálně, díky tomu jsou vždy poskytnuty potřebné výdaje pro záchranu/ošetření pacienta (klienta) a potápěč nemusí mít obavy, že by skončil s dluhem na krku (pokud samozřejmě nedělá nějaký „podvod“). Je to v celku jednoduché. DAN je v první řadě na potápění. Pokud by se jednalo o následek potápění – bude vše hrazeno téměř bez limitu – vždy se jen případ nahlásí DANu a ten už si to s nemocnicí vyřizuje sám – úhrada apod. Ale. Pokud by událost nevznikla vlivem potápění a pojištěnec by měl pojistku Sport Silver, nebo vyšší, tak je zde zahrnuto i cestovní pojištění. To kryje náklady do 15 000 EUR za rok (u Sport Silver). Dají se samozřejmě připlatit různá navýšení i v kombinaci dalších plánů apod. Jistina do 15 000 EUR je u většiny případů dostačující. Ale. Stejně doporučujeme si vždy přikoupit klasické cestovní pojištění, které dnes už je cenově dostupné – kdyby náhodou, ať má dotyčný jistotu, že bude o něj kvalitně postaráno a může třeba čerpat různé náhrady. Sám vidíš, že v tomto případě by to nestačilo, bohužel. Jinak cestovní pojištění u DANu funguje i v případě, že se jedná o klasickou dovolenou – nemusí být nutně potápěčská. Samozřejmě, že ono cestovní pojištění nezahrnuje úrazy vzniklé při extrémních sportech. Je potřeba si uvědomit, že DAN je zaměřen na potápění. A cestovní pojištění, které v sobě (od plánu Sport Silver) zahrnuje je bonus navíc – taková pojistka na běžné události, ale už nikoliv na dlouhodobou hospitalizaci či komplikovanou operaci. „

Pár slov na závěr

Sami tedy vidíme, že se v případě pojištění DAN se vyplatí mít i cestovní pojištění. DAN se vyplatí závodním freediverům a freediverům – potápěčům, kteří hodně cestují. Já osobně mám s DAN mám dobré zkušenosti jak v rychlosti plnění tak v tom, že v případě většího zákroku jsem nemusel v zahraničí nic platit a pak to zpětně vymáhat, ale pojišťovna se po ohlášení incidentu o vše sama postarala. Generali s připojištěním rizikových sportů se zase vyplatí nejspíše na jednorázovou cestu za freedivingem.
Přesto to všechno vám doporučuji si před cestou pojistné podmínky ověřit přímo u vámi zvolené pojišťovny.


Přesto doufám, že nikdy pojištění nebudete nuceni využít a vaše cestování a potápění se obejde bez nehod. 😉


Chcete být informování o novém článku a dalších novinkách?