Droni pro výzkum velryb

Na východě spojených států ve státě Massachusetts je malé přístavní město Gloucester. V samé blízkosti přístavu můžete najít sídlo organizace Ocean Aliance. V polovině letních prázdnin mne oslovila Farrah Smith ze Sea Shepherd zda bych neposkytl své záběry vorvaňů, které jsem pořídil na Mauriciu jejímu příteli Iainu Kerrovi. Upřímně, já ani nevěděl na co přesně. Bylo mi sice sděleno, že záběry budou použity ve videomateriálech propagující nějaký projekt Ocean Aliance, kde je Iain Kerr ředitelem, ale já se na víc neptal. Své svolení jsem samozřejmě dal a začali jsme řešit jak mé materiály do Ameriky dostat. Farrah s Iainem si totiž mysleli, že mám jenom jedno video s Baby vorvaněm, které oni viděli na youtube. Já jim ovšem oznámil, že se jedná o necelých 100 GB materiálů z čehož je většina záběrů vorvaňů v jejich přirozeném prostředí v Indickém oceánu. Takové množství dat se ovšem nedalo poslat přes nějakou úschovnu. Nakonec jsme společně vybrali (oni vlastně nic neviděli, měli pouze moje popisy videí) 8 GB top záběrů. Ovšem internet na Kypru byl tak rychlý asi jako šnek po večeři a museli jsme se spolehnou na obyčejnou poštu. Zakoupili jsme pro jistotu dva flashdisky a na každý jsme dali stejné soubory a poslali na dvě různé adresy v USA. Oba disky dorazily na své místo určení, ale s více jak týdnem mezi doručeními. Hlavně, že dorazily 😉

Ocean Aliance

A čím se vlastně Ocean Aliance zabývá? Už více jak 40 let se především za pomoci vědy snaží přispět k obnově a ochraně mořského světa. Ocean Alliance totiž sbírá široké spektrum údajů o velrybách (vorvani a keporkaci) zejména co se týká toxikologie, bioakustiky a genetiky. Z těchto dat pak se svými partnery z oblasti vědy a výzkumu jsou nápomocni tvůrcům vzdělávací politiky a politiky chytrého spravování oceánů, ke snížení znečištění, aby se zabránilo kolapsu mořských savců, rybích populací a jiných mořských živočichů.

Poslední 3 roky se také ve spolupráci s Olin College of Engineering zabývají vývojem dronů, které bude možno využívat k pozorování velryb bez narušování jejich přirozeného prostředí. Potenciál dronů shromažďovat údaje o mořských savcích je obrovský. Velryby totiž přítomnost dronů povětšinou ani nezaznamenají a tak se chovají naprosto přirozeně. Že by se konečným našel neškodný výzkumný nástroj?

Včera jsem se navíc dozvěděl, že kanadský Discovery Channel o tomto projektu připravuje filmeček a opět jsem byl požádán o souhlas s použitím mých materiálů do tohoto dokumentu. Takže český freediving tak bude mít i malou stopu v jednom dokumentu Discovery Channel.

Níže je video ve kterém je možno vidět i pár mých záběrů a pokud se vám líbí, dejte videu na youtube like. Třeba i díky vám bude Ocean Aliance úspěšná v soutěži Drone Social Innovation Award.

Na stránce www.whale.org se o Ocean Aliance dočtete mnohem více a to včetně informací jakým způsobem je možno se zapojit a přispět na jejich práci.

 


Chcete být informování o novém článku a dalších novinkách?