Jak začít s freedivingem?

Většina z Vás ten pocit již někdy v životě zažila. Nasadit si na obličej potápěčskou masku, do úst vložit šnorchl a jen tak se z hladiny kochat podvodní flórou nebo faunou. Ani nevíte, jak blízko jste byli tomu, stát se freediverem. Pokud jste se navíc nadechli a zanořili se pod vodní hladinu, pak už jste vlastně freediving vyzkoušeli. Málokdo si totiž uvědomuje, že potápění na nádech je jedním z nejrozšířenějších rekreačních vodních  sportů na světě.

Pro většinu lidí je ale tento zážitek spojen se zjištěním, že jsou omezení časem a hlavně hloubkou, do které se mohou vydat, aniž by museli snášet nepříjemnou bolest v uších. Stejně jako v každém jiném sportu, i freediving se totiž musíte nejdříve naučit, přičemž správné dýchání a vyrovnávání tlaku ve středouší je základem této nádherné disciplíny.

SILENT TOUCH – apnea4all

V Silent Touch – Apnea4all si můžete vybrat ze tří výukových systémů. Apnea Academy, nejstarší vzdělávací systém freedivingu na světě, který založil světový rekordman Umbetro Pelizzari a dodnes osobně každé dva roky vybírá a školí nové instruktory. Druhým systémem, který nabízíme je Russian Freediving Federation, kterou založila světová rekordmanka a fenomén dnešního freedivingu Natalia Molchanova. I ona své instruktory školí osobně, což dává oběma těmto systémům určitou záruku kvality vzdělávání. Třetím systémem je AIDA, školící systém mezinárodní federace pro rozvoj a vzdělávání freedivingu AIDA International. V České republice byly do roku 2013 nabízeny výhradně kurzy Apnea Academy, od bazénového kurzu Pool Apnea Discovery přes kurzy Level I, Level II až Level III.V roce 2014 k nim navíc přibude výuka v systému Russian Freediving Federation a to jak v českém, tak i v ruském jazyce.

Naše kurzy

Pro všechny zájemce, kteří chtějí freediving vyzkoušet, je určen základní bazénový kurz Indoor Freediver, během kterého budete seznámeni se základy techniky zanořování, pohybu při dynamické apnoi (plavání pod hladinou na jeden nádech) a se statickou apnoí (klidová zádrž dechu). Součástí kurzu je samozřejmě také výuka dopomoci a záchranných technik. Teoretická část je zaměřena na vhodné vybavení pro freediving, základy fyziologie, potápěčské fyziky, základy správného dýchaní, relaxaci a bezpečnost.

Pro zvládnutí základů potápění na otevřené vodě je určen kurz Level I. Tento kurz přímo navazuje na kurz Indoor Freediver, který je jeho nedílnou součástí. Zde se naučíte správně vyrovnávat tlak do hloubky 8 a více metrů a také správnou techniku zanoření, techniku pohybu a rozvržení sil při ponoru do hloubky. Dále si rozšíříte vaše návyky při dopomoci a záchraně, a i ostatní teoretické znalosti s oblasti potápěčské fyziky a fyziologie.

Kurzy Level II a Level III na sebe opět svými standardy navazují a postupně vás provádí světem nádechového potápění. Je jenom na Vás, kterým kurzem své vzdělávání zakončíte. Vše záleží na tom, jak intenzivně se hodláte tomuto koníčku věnovat a jak hluboko se chcete potápět. Své dovednosti a znalosti z kurzů si pak můžete v praxi ověřit na nejrůznějších freediving safari a potápěčských výletech, které také najdete v naší nabídce.

Trhová Kamenice

 


Chcete být informování o novém článku a dalších novinkách?