Mistrovství Česka ve freedivingu

MČR

Fotky: Gabriela Grézlová, Irina Veverka

V sobotu 30. května se v Praze konalo AIDA Mistrovství České republiky ve freedivingu 2015. Pro mně a Irinu to znamenalo pouze jedno. Já si vyzkouším závodní statiku (STA) a Irina dynamiku bez ploutví (DNF) před červnovým Mistrovství světa AIDA v Srbsku. Protože Irina chtěla nahlásit pouze 1 metr a plavat dynamiku jako první ze všech závodníků, padlo mezi námi rozhodnutí, že já si zaplavu dynamiku bez ploutví také. No nakonec bylo všechno jinak.

Do programu závodu MČR byl také zařazen závod pro hobbíky, Apnea Academy Cup. Účastnilo se ho 23 závodníků z toho tři ženy a všichni předvedli opravdu výborné výkony. Já jsem byl rád, že i kluci od nás si přijeli zazávodit a byť David Lexa ani Martin Šťastný do boje o příčky nejvyšší nezasáhli, oba dva ví na čem je potřeba pracovat a já pevně věřím, že se to brzo zlomí.

výsledky AAcup

Zpátky k mistrovství. Začnu hezky popořadě. Na to abych zvládl kvalitní statiku v chladnějším závodním bazénu, potřebuji samozřejmě mimo jiné také tepelný komfort. Toho se mi momentálně nedostává díky absenci obleku o větší síly neoprenu jak 2,5 mm. Na sobotní závod jsem měl přislíben 5mm oblek Salvimar. Bohužel jsem se v pátek večer od Martina Zajace dozvěděl, že oblek pro mě nemá. To znamenalo změnit přípravu z dvou mokrých warm upů na jeden suchý a jeden mokrý, s tím že půjdu do neznáma, jak to dopadne s tepelným komfortem.

Příprava probíhala v pořádku, i když kontrakce přišly v obou přípravných statikách cca o 40-50 sekund dříve než v tréninku. No, to se dalo trochu čekat. Závod není trénink. Bohužel zima, potvora, přišla do mého těla při dýchání na závodní pokus. Naštěstí Irina jako správný kouč výborně zareagovala a dokázala sehnat lahev s teplou vodou. Závodní statika probíhala celkem normálně, trochu hůř se mi relaxovalo, ale nic strašného. Kontrakce přišly trochu dříve než je zvykem, ale opět nic dramatického. I tak jsem šel poměrně brzo z vody a výsledný čas 6.05 není nic ke chlubení. Kdo mě někdy viděl dělat first go během výuky jenom pro ukázku statické apnoi ví, že dát takhle 6.00 – 6.30 je docela běžný standard. Naštěstí jsem nebyl sám, komu statika nesedla. Po statice byl na prvním místě Michal Rišian a to s časem 6.07 minuty a na mě zbyla druhá pozice. Tři ženské, Kateřina Šuranská, Vendula Strachotová a Gabka Grézlová byly lepší než nejlepší chlap. Tak jsou holky v ČR momentálně našlápnuté.

iriška2

Při relaxu přišla Irina s tím, že vůbec nechce jít plavat dynamiku. Že dneska nemá motivaci atd. Naštěstí se mi jí podařilo za pomoci Gabky Grézlové ke startu přesvědčit a i když zaplavala těžce průměrný tréninkový výkon 112 metrů bez ploutví, tak v rámci tréninku dobrý. Máme ještě skoro tři týdny na mentální a závěrečnou hypoxickou přípravu do Mistrovství světa.

Iriška 1
Do toho všeho začaly trochu zmatky ohledně mé dynamiky. Protože statiky dopadly tak jak dopadly, byl jsem nakopnut ke startu s monoploutví. 140 metrů by mělo stačit na bednu v celkovém pořadí a to byla výzva. Jenže moje monoploutev ležela doma ve futrálu, v kterém spí už od září, a i vyvážení jsem měl na DNF a ne na DYN. Pavel Soukup nabídl svojí monoploutev, která sice nebyla to, na co jsem zvyklý, ale lepší než drátem do oka.

11036212_868777843157972_7094733170639477842_n
Na start jsem přišel v takovém rauši, že jsem si málem vlezl do špatné dráhy. No obvykle je A nalevo a B napravo. V Praze to měli obráceně 😀 .
Plavalo se mi hezky, nějak jsem neřešil jak plavu, ale spíš jsem si to užíval. Po obrátce na 125 metrech jsem si řekl, že 150 bude easy. Nevím, kde se stala chyba, ale vynořil jsem se na 149 metrech. Prostě jsem na stěnu na konci bazénu nedosáhl 😀 .

1506843_868777999824623_8215321404357080485_n

Celkově tedy třetí místo a druhé v rámci ČR což znamená, že jsem si ( i díky absenci Martina Valenty )  odvezl z Prahy titul vícemistra ČR ve freedivingu pro rok 2015. Ve statické apnoi druhé místo a v dynamické apnoi čtvrté místo a třetí v rámci ČR.

Celkové výsledky jsou níže a musím říct, že holky předvedly opravdu kvalitní závod. Mistrem ČR se stal Michal Rišian a Mistryní ČR Vendula Strachotová.

výsledky MČR

Na závěr velké dík mojí ženě Irině za tu trpělivost v tréninku, závodě a i osobním životě. Branko Petrovičovi a Gabce Grézlové za cenné rady do tréninku a společnosti Salvimar za materiální podporu. Teď jenom převést tréninkové výkony do výkonů závodních a za tři týdny na Mistrovství světa se neposrat v kině! Držte nám tam palce!

 


Chcete být informování o novém článku a dalších novinkách?