Hezké sny Natálie

V neděli 2. srpna 2015 se při rekreačním freedivignu ztratila svým třem přátelům světová rekordmanka a ikona freedivingu Natália Molchanová. Poslední dva dny se na facebooku mluví pouze o této tragické události. Nikdo neví co přesně se stalo a já bych se chtěl vyhnout všem spekulacím.

Já bych si chtěl připomenout kdo a kým Natálie byla a navždy pro mě bude.

Poprvé jsem se s ní potkal v roce 2009 na AIDA Mistrovství světa v Dánsku. Moje první pocity z Natálie byly rozporuplné. Připadala mi namyšlená a nekomunikativní. Že se drží stranou od ostatních atletů a nejspíš o bližší kontakt nemá zájem. Teprve později jsem zjistil, že za to mohla její jazyková bariéra. Další vzpomínky se vážou na můj pobyt v Dahabu v roce 2010. Několikrát jsme se potkali na Blue Hole, kdy jsme soupeřili o místo pro naše bójky, které jsme potřebovali pro naší výuku. Někdy to byly „boje“ i plné emocí. Ruských studentů bylo moc a některé z nepsaných organizačních pravidel potápění na Blue Hole prostě nerespektovali. Přesto se mi do paměti vryl jeden můj tréninkový ponor. Při něm jsem si způsobil lehký trachea squeez a Natálie si toho všimla. A ihned připlavala s nabídkou pomoci. Od té doby pokaždé, když jsme se potkali ve vodě a já zakašlal tak se ptala zda jsem si opět nepoškodil tracheu. V roce 2012 jsem díky mojí ženě Irině měl možnost být hostem při pár lekcích během instruktorského kurzu Russian Freediving Federation v Dahabu. Tam jsem pochopil že systém RFF je úplně odlišný systémům AIDA, Apnea Academy nebo FII. Byla to velká zkušenost a s Alexejem jsme měli i pár diskuzí v rámci tohoto kurzu. Hlavně ohledně používání šnorchlu a bifin.

V září toho samého roku jsme s Irinou jeli na týmové AIDA Mistrovství světa do Francie. Tam jsem měl poprvé možnost se s Natálií blíže poznat. Irina šla na úvodní disciplínu jako první z ruského týmu a po zanoření se jí zablokovalo ucho a i když strávila v 10 metrech více jak minutu se nakonec vynořila pro červenou kartu a nulový zisk bodů. V tom roce byla atmosféra v ruském týmu velmi napjatá a Irině to celý tým včetně Natálie dával sežrat. O dva dny později Natálie také pokazila svůj pokus a od rozhodčích obdržela červenou kartu. Ruskému týmu se rozplynuly naděje na medaili. Ten den Natálie řekla Irině velmi zajímavá slova. Že si uvědomila, že její reakce na Iriny výsledek byl neadekvátní a ten nahoře jí to vrátil. Od toho dne se začal utvářet velmi zvláštní vztah mezi naší rodinou a Natálií Molchanovou. A s tím jak se zlepšovala její angličtina a moje ruština byla naše další setkání více a více zajímavější.
Nikdy nezapomenu na její upřímnou radost, když zjistila že čekáme našeho syna. Na to jak se upřímně zajímala o lidi kolem sebe a o to jak se jim daří. To jak v roce 2014 na Sardinii dávala ruským klukům za vzor disciplinovanost našeho týmu a varovala je před podceňováním českého týmu. Nikdy nezapomenu na náš hodinový rozhovor na letišti v Miláně, kdy jsme si povídali o rodičovství, freedivingu, životě,  i o tom jak by chtěla být babičkou. Nebo jak letos v Bělehradě, vždy když nás potkala odněkud vytáhla banán pro našeho Jaromíra. Na to jak se vždy po svém výkonu usmívala a neodmítla se s kýmkoliv vyfotit nebo se podepsat.

Natálie vždy byla pro freedivery velkým vzorem. Opravdovou královnou světového freedivingu. A troufám si tvrdit, že už asi žádná žena ani muž se jí v počtu světových rekordů a zlatých medailí z Mistrovstvích světa nevyrovná.  Občas se žertovalo, že by potřebovala vlastní kategorii. Porazit jí bylo těžké, a když se to někomu povedlo tak prakticky vždy po její chybě. Přesto všechno už několik let nevyhrála ruské mistrovství. Ze zásady se ho totiž neúčastnila. Rytířské gesto královny a ne arogance jak si někteří občas mysleli.

Reakce na sociálních sítích ukázaly jak moc byla Natálie Molchanová mezi freedivery oblíbená a jak moc nedělní tragédie naší komunitu zasáhla. Natálie odešla při tom co měla velmi ráda. Přesto několikrát řekla: „Že je mnoho důležitějších věcí v našich životech než freediving, ale je to opravdu krásný sport! Freediving totiž není pouze sport, freediving je cesta jak poznat sám sebe.“

 


Chcete být informování o novém článku a dalších novinkách?