Očekávání a výsledná realita kurzu freedivingu

Častá aktivita instruktora je také vyřizování korespondence. Emailů chodí hodně a rozhodně se většina netýká přímé účasti na některém z nabízených kurzů. Většina spadá do kategorie dotazů k freedivingu a mapování terénu ze strany tazatele. Zájem o freediving je v posledních dvou letech enormní a tomu i odpovídá množství dotazů. Tím jak freedivingu roste jeho PR tak se opět trochu „přeceňuje“. Začínal jsem jako instruktor už v roce 2010. V té době na kurzy chodili spíše sportovní typy, a lidé se zkušenostmi v nádechovém potápění. Později se situace spíš otočila a freedivingové kurzy alespoň u nás byly vyhledávány širokou populací. Nyní se situace opět nejspíš obrací. Já tedy pořád doufám, že ne. Byla by to totiž velká škoda. Freediving opravdu není sport pro super hrdiny. I když tomu někdy PR freedivingu svádí.

Opravdu můžu přijít nepřipraven?

Je jasné, že kurz svojí podstatou má určité vstupní požadavky. Očekává se dobrý zdravotní stav a na kurzy na otevřené vodě, kde se potápíme do hloubek je vyžadována lékařská prohlídka. Co já považuji za nutnost, jsou plavecké dovednosti. Pokud nezvládnete uplavat alespoň 100 metru kraulovou technikou tak bude pro vás kurz spíše trápením. Oslovil jsem několik svých studentů, aby mi napsali jaké měli očekávání před bazénovým kurzem a jaké je jejich srovnání těchto očekávání s realitou během kurzu. Opravdu obsáhle mě odpověděli Jirka a Pavel. Jejich odpovědi jsem nijak neupravoval. Pouze jsem Jirkovi doplnil diakritiku a opravil klukům nějaké překlepy. Jinak jsem nechal jejich jazyku autentičnost.

Jaká byla očekávání?

Pavel 40 let: Upřímně jsem moc netušil co od kurzu vůbec očekávat. Byla to taková velká neznámá. Po přečtení na stránkách jsem si říkal, co se asi bude přednášet na přednáškách, co se budeme učit. Co se na tom dá učit? Vždyť to bude o technice a o hlavě, že by to v bazénu stačilo :).
Trochu jsem se toho celého obával, jestli to vůbec dám, na druhou stranu jsem se zase hodně těšil. Takové smíšené pocity .. „ty jo, super, ale …“. Ze zkušenosti, když jsem vydržel pod vodou minutu, tak bylo hodně. A najednou bych měl vydržet 3 minuty?! Nebo přeplavat celý bazén na nádech pod vodou a s ploutvemi tam i zpátky a možná i víc :). Ani náhodou!

Jirka 42 let: Ohledně kurzu jsem měl představu takovou, že si po delší době zkusím co jsme dělali při tréningu přístrojového potápěni a zjistím jak jsem se po letech zhoršil. Důležité bylo, že to bude pod dozorem odborníka. Statickou apneu jsem nějak moc nikdy nedělal a netrénoval, jen jsem si tak pro sebe zadržel dech na max asi 2:40.

Setkání s realitou

Jirka 42 let: Rozdíl byl obrovský. Fyziologii statické apnei jsem neznal, a můj čas ze soboty přes 4 minuty mě překvapil. Nejsem vůbec fyzicky trénovanej, takže v neděli jsem byl po sobotě unavenej, a proto měl horší výsledky.)

Diskomfort jsem znal i z minula. Čekal jsem, ze se dozvím jak včas vylézt z vody. Ale to je asi dost o praxi a vnímáni pocitu. Začít dýchat po vynořeni se taky musím naučit, člověk na to nějak zapomíná. Do kurzu jsem to nepotřeboval, vždy jsem vylezl dost brzo.

Při dynamice jsem byl překvapenej studenou vodou, ale to asi taky souviselo s nízkým fyzickým treningem z mé strany. Doteď jsem dynamiku plaval pomalu. S ploutvema (kratkyma) i bez.
Kurz byl na mě asi příliš intenzivni, ale to není problém kurzu, ale mé nečinnosti :-).

Pavel 40 let: Teorie mě fakt překvapila. Vůbec mě nenapadlo, co je kolem toho všechno potřeba znát, nebo si aspoň být vědom. Od bezpečnosti potápění, jak funguje to tělo, fyzika, tlaky. Proč je to takhle? Kdy k čemu dochází a proč? Moje představy byly silně naivní a velmi povrchní. Super jsou praktické rady a tipy, zkušenosti. Na co si dávat pozor. Myslel jsem si že to bude všechno teoretická nuda :).
Bazén mě taky překvapil. Myslel jsem, že budeme dlouho trénovat dýchání než se dostanem do vody a že napoprvé půjdem pod vodu a pak budem tak vydejchaný, že už tam nevlezem. Naopak jsme šli do vody brzo (což byla paráda) a nejen že jsme na zádrž nádechu šli několikrát do vody, ale pak jsme rovnou i na nádech plavali a podobě. Nikdy bych nevěřil že to dám. Strečink a protahování a rozdýchávání jsem počítal že bude. To mi přijde jako základ :).
Nečekal jsem ale, že se budeme vůbec budeme učit tak moc plavat s ploutvemi. Což bylo supr (jen bych to potřeboval trénovat :)). Videkoučink byla perlička na dortu (i když teda dost obávaná). To bylo fakt super.
Kurz naprosto převýšil moje představy. Jak množstvím věcí co jsme probírali, tak co jsme všechno trénovali. No a samozřejmě nadšení z toho, jaké časy jsme dosáhli :). Což bych nikdy neřekl :D. Pak samozřejmě endorfiny z namáhavého a dobrého výsledku (alespoň v mých měřítku :)).
Určitě bych si chtěl prohloubit moje zkušenosti.

Co k tomu dodat?

Odpovědi Jirky a Pavla byly nejobsáhlejší co jsem dostal. Trochu mě mrzí, že jsem nedostal odpověď od žádné z žen :). Z odpovědí kluků je zřejmé, že nezáleží na tom jak jste na tom fyzicky nebo kolik vám je let apod. Ale také lze vyvodit, že pokud nejste alespoň trošku fyzicky zdatní tak pro vás může být kurz trochu náročný po fyzické stránce.
Nicméně, kurzu se nebojte a přijďte. O časy a metry až tak úplně totiž nejde. Jde o to se něco naučit a pak si dovolenou s návštěvou magického světa pod hladinou užít co nejlépe.


Chcete být informování o novém článku a dalších novinkách?