Otestovali jsme oblek Agama Pearl

Je středa večer a zkoumám právě došlý freedive oblek od české firmy Agama. Výrobce se netají tím, že cílovou skupinou jsou začínající a hobby freediveři. Je to vidět i na samotném obleku, ale pouze v pozitivním smyslu věci. Klasická varianta open cell uvnitř a nylon svrchu o síle neoprenu 5mm. Barva černá a jiná varianta zatím ani není. Logo, které je umístěné na přední straně kapuce je naštěstí šedivé a ne žluté jak jsem se původně obával. Tím není tak výrazné a nepůsobí tak „blbě“.
Když vezmu oblek do ruky tak musím říct že nepůsobí těžce, a jeví jako se dost pružný. Hned mě zaujaly lokty a kolena s holeněmi, které jsou potaženy drsnějším a pevnějším materiálem než zbytek obleku. Nejsou to „záplaty“ ale opravdu jiný typ potahového materiálu. Tím nejsou na první pohled vidět a to se mi líbí. Obleku chybí jakékoliv manžety, ale to v jeho cenové kategorii není nic neobvyklého. Střih kapuce je jako známe u scuba obleků a je tedy jiný než jak jsme zvyklí. Pas kalhot je dost vysoký a střih by měl umožňovat snadný nádech do břicha.
Střih je originální a přijde mi promyšlený. K tomu jak se osvědčila jeho funkčnost ve vodě se dostaneme.


střih podpaždí a loktu
střih podpaždí a loktu
střih vyztužení na kolenou a holení.
střih vyztužení na kolenou a holení.

 

 

 

 

 

 


První obléknutí

Oblek jsem samozřejmě vyzkoušel nejdřív doma ve vaně. Nohavice seděly a střih na břichu opravdu umožňuje bezproblémový plný nádech. Nevypadá to atraktivně, ale je to schované pod vrškem tak to nevadí. 🙂 Po oblečení vrchní části jsem našel pár subjektivních nedostatků. Přijde mi dost široký krk a rukávy v oblasti bicepsů. Bude se tam hromadit nejspíš dost vzduchu, no uvidíme ve vodě. Střih kapuce se „scubáckou manžetou“ okolo obličeje působil pohodlně a uvidíme jak ve vodě bude těsnit.
Co bych na obleku změnil je systém zapnutí „bobřího ocasu“ mezi nohama. Suchý zip je široký, a já bych ho potřeboval delší pro lepší dotažení.
Naopak na výbornou hodnotím velikost klínů v podpaždí. Jsou dost velké, téměř od pasu až k loktům a výrazně to pomáhá v pohyblivosti.
V obleku jsem se cítil pohyblivě a příjemně. Tak hurá do bazénu.


celkový pohled
celkový pohled
kalhoty
kalhoty

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Namočení

První jsem v obleku Agama Pearl zkusil statiku. Vzduch se mi nahromadil v rukách a okolo krku. No snadno jsem ho vytlačil ven a pak už vše bylo ok. Oblek mi přišel dost pozitivní a bylo v něm komfortní teplo. Zatékalo do něho pouze spodem a díky vysokému pasu kalhot to nebylo až tak nepříjemné. Tím jak je oblek výrazněji pozitivnější než jeho konkurenti co mám doma tak jsem na otevřené vodě potřeboval více závaží než jsem zvyklý. Ale to bych moc neřešil. Jedno potápění je dost málo na to abych tohle dostatečně spravedlivě posoudil. Obličejová manžeta dobře těsní, hůře se mi s ní plnily tváře, ale pro hluboké závodní ponory tento oblek určený není a zase jsou to jen subjektivní pocity. Rozhodně to nevidím jako něco špatného. Pro chladné české vody to vidím naopak jako přednost. Díky povedenému střihu se v obleku dobře pohybovalo a to bych opravdu vyzdvihl. Jsou dražší a známější obleky, kterých střih je mnohem jednodušší a pohyb v nich pak méně komfortnější.

Závěr

Za mě si oblek zaslouží vysoké hodnocení. Dobrá pořizovací cena, na první pohled kvalitní šití a výborný střih. Slušela by mu nějaká další barevná varianta.

+ střih
+ ochrana kolen a loktů
+ cena

– pouze černé provedení

Takže oblek bych rozhodně doporučil všem začátečníkům, všem kdo hledají oblek pro potápění v lomech a taky instruktorům pro studenty. Agama se rozhodně má čím pochlubit. Oblek se prostě povedl.

Cena obleku je 3990,- Kč a zakoupit ho můžete přímo u výrobce: www.agama-diving.cz .


Chcete být informování o novém článku a dalších novinkách?