Výprava na Deepspot 02/23

Poslední únorový víkend jsem strávili v Polsku na Deepspotu. Měli jsme tam tréninkovou akci spojenou s kurzem Level I. Původně jsme s kurzem nepočítali, ale o kombinaci bazénového kurzu Indoor Freediver v Chrudimi a následný Deepspot projevili zájem čtyři freediveři. Tak jsme akci změnili na čtyři freediveři na trénink a čtyři na kurz Level I. Měli jsme s sebou tedy osm freediverů. Na trénink s námi vyrazili kluci, kteří s námi byli na jaře v Egyptě, i dva veteráni co ale moc často nepotápějí.

První ponory ukázaly, že žádný plán nepřežije střet s realitou. Skupina borců co mají za sebou Level II a přijeli na trénink plně propadli magii Deepspotu, a hned chtěli hladit kachličky v díře. Irišce dalo velkou práci je udržet v rozumných hloubkách a zkrotit je. Postupně je zrelaxovala natolik, že potápěli jak za mlada a během víkendu nám všichni mizeli v hlubinách díry. Účastníci Levelu I hned od začátku začali padat do 20 metrů a nastalo dilema. Co s nimi? Zvedají prudce kurzovní průměr a nic pro ně není překážkou. Handsfree, Frentzel, CWT, FIM, řekněte co máme udělat instruktoři a my to tam dáme. Hlavně nás už pusťte do díry.

My instruktoři, tedy alepsoň já s Irinou prožíváme úspěchy i neúspěchy našich studentů. A vždy nás trápí, když se někomu nedaří. Tentokrát si smůlu vybral Petr. První lekci potápěl nádherně a podíval se hranu díry do 21-22 metrů. Během druhé lekce ho opět potrápila čelní dutina a víkend pro něho prakticky skončil. Chtěl bych říct všem koho trápí dutiny a alergie, aby se o své dutiny starali. Opuchnutí ze suchého vzduchu, dehydratace atd, je u nás co na to trpíme často stopkou. Nasťa, která předtím nikdy nepotápěla na nádech se přihlásila do kurzu Level I. Také jí trápilo vyrovnávní. Ale ne že by nemohla vyrovnat. Spíš se jednalo o sladění všech činností během ponoru, a ještě k tomu rozpoznat jak vlastně vyrovnává a co se děje s jejím tělem během ponoru. Zvládla nakonec 12 metrů FIM. Potřebuje více času ve vodě a ono se to zlomí.

Na Deepspotu teké otevřeli nové ubytování. Čtyřlůžkové pokoje s cenou cca 500 Kč na noc/osoba. Bohužel se ale nedají otevřít okna a větrání zajišťuje klimatizace. Vzduch je tam opravdu velmi suchý a na dutiny tak trpí dost freediverů co se tam ubytují. Je potřeba se na to připravit. Cestovní zvlhčovač vzduchu bude asi nutností.

Od nás čtyři lidé byli ubytování na Deepspotu a zbytek jsme byli klasicky v hotelu Panorama. V hotelu jsme společně strávili i oba večery.

Po prvním dnu je se rozhodli, že maximální hloubka kam naše studenty pustíme bude 25 metrů. Přeci jenom adaptaci na hloubku a bezpečnost nelze podceňovat. No a dali to prakticky všichni. Za těch 18 let co dělám freediving jsem snad ještě nikdy něco takového neviděl. Z nuly na dvacetpět metrů během tří lekcí.

Deepspot není jenom o potápění do hloubek, ale je k dispozici i několik atrakcí. Vrak lodi ve dvacetimetrové hloubce, prolejzačky zatopených místností apod. Zábavy je tam více než dost a pobyt se dá užít různě. Proto je to vhodná lokalita pro všechny freedivery, kteří potápějí alespoň 20 metrů co se týká zábavy, a pro každého co se týká tréninků a kurzů.